Článok pôvodne vyšiel v denníku Financial Times. Ďalšie články nájdete tu.
Simon Kuper je komentátorom Financial Times.
Európania vždy emigrovali do Ameriky. Ale čo keby sa tento prúd obrátil? Počet Američanov, ktorí tvrdia, že chcú opustiť Spojené štáty, stúpol z 10 percent v roku 2011 na vlaňajších rekordných 21 percent, uvádza prieskumná agentúra Gallup – a to bolo ešte predtým, ako Donald Trump rozpútal svoj dvojitý útok na americké bohatstvo a slobodu.
Emočne žijem medzi týmito dvoma kontinentmi. Ako britský študent v Spojených štátoch na začiatku 90. rokov som si myslel, že je to tá najlepšia krajina na svete. Získal som americkú manželku a deti, ale skončili sme v Paríži.
Počas desaťročí transatlantických návštev som sledoval životy amerických priateľov a príbuzných. Teraz mám pocit, že aj keby sme dokázali odhliadnuť od gigantických problémov Trumpa a slobody, väčšina Európanov žije lepšie ako väčšina Američanov.
Megabohatým sa Európa neoplatí
S jednou veľkou výnimkou: megaboháči. Ak patríte medzi bohatých Američanov, ktorí čakajú na ďalšie zníženie daní od Kongresu, potom vám gratulujem: Trumpova vláda sa aspoň snaží riadiť krajinu vo váš prospech. Toho sa od európskych vlád pravdepodobne nedočkáte. Podobne aj väčšinu Američanov v oblasti technológií alebo financií bude nedynamická Európa frustrovať.
Zostáva teda asi 99 percent populácie, pre ktorú by emigrácia do Európy bola životnou výhrou. Najviac z oho môžu potenciálne ťažiť dospelí vo veku do 35 rokov: nemôžu si dovoliť bývanie alebo dokonca starostlivosť o deti v najväčších amerických mestách, ale sú dostatočne mladí na to, aby si osvojili nový jazyk a získali nový okruh priateľov.
Logisticky nebola emigrácia nikdy jednoduchšia. Práca na diaľku tiež umožňuje dokonalú životnú voľnosť: zarábať americkú mzdu a zároveň žiť v Stredomorí. Technológie zmiernili smútok za domovom: môžete preletieť oceán, ale zostať vo všetkých svojich skupinách na WhatsAppe.
Pre tých, ktorí sa nevedia naučiť jazyky, angličtina funguje vo väčšine Európy. A pevnosť Európa, taká nevľúdna pre ľudí z chudobných krajín, má pre Američanov jednu bránu stále otvorenú. Krajiny od Portugalska po Holandsko udeľujú pobyt Američanom, ktorí by doma nedostali ani pôžičku na auto.
Zarobíte menej, no budete si môcť dovoliť viac
Keď tu raz budete, váš plat možno klesne, ale vaše náklady klesnú určite. Svetová banka uvádza, že príjem na obyvateľa v eurozóne je po zohľadnení kúpnej sily približne na úrovni troch štvrtín amerického. Američania v Európe tak možno budú musieť obmedziť nákup spotrebného tovaru.
Pozitívom je, že si budú môcť dovoliť bývanie, vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť. Priemerné poistné na rodinné zdravotné poistenie v Spojených štátoch je 25 572 dolárov, uvádza Kaiser Family Foundation. To je viac ako priemerná mzda po zdanení vo veľkej časti Európy.
Aj zábava je tu lacnejšia. Jedna nadnárodná organizácia, ktorú poznám, zvolala svoje národné pobočky na spoločnú večeru v Madride. Keď prišiel účet, Američania boli takí prekvapení tým, aký bol nízky, že si ho odfotili a povedali, že si ho zavesia zarámovaný vo washingtonskej kancelárii.
Pre ambicióznych Američanov prináša sťahovanie do Európy okamžitú psychickú daň: vypadnú z mapy dôležitosti svojej krajiny. Žiadny kariérny úspech si tu nezíska rešpekt tých, ktorí si doma myslia, že Európa je dovolenkové letovisko.
Opatrovateľský štát sa postará
Prevažujú však psychické zisky. Život v Amerike je tak trochu ako mať vlastnú mini-poisťovňu, ktorá neustále počíta s chorobami v budúcnosti, školným na vysokej škole a podobne. V Európe sa o to všetko stará opatrovateľský štát a je to upokojujúce.
Budete mať viac voľného času, pretože Európania pracujú približne o hodinu denne menej ako Američania. Namiesto večného porovnávania sa s ľuďmi, ktorí sú bohatší ako vy, môžete byť v Európe najbohatším človekom vo svojom novom okruhu. A pri všetkej politickej polarizácii Európy sa každodenný psychický konflikt nedá porovnať s Trumpovou Amerikou.
Môj európsky priateľ, ktorý žije na americkom juhu, niekedy celé dni nevychádza z domu, aby nenarazil na Trumpových priaznivcov. Američania vždy predpokladajú, že sa tam presťahoval za lepším životom. Nie, hovorí im: prišiel kvôli zaujímavej práci a horšej kvalite života.
Stojí Donald Trump nad zákonom? (analýza Financial Times)
Napokon, presťahovanie sa do Európy je aj trik pre lepšie zdravie. Americký spôsob života – v aute, prepracovaný a založený na spracovaných potravinách – je každodenným útokom na telo. Miera obezity v Amerike (42,9 percenta) je takmer štyrikrát vyššia ako vo Francúzsku.
Koniec-koncov, ako som už uviedol, Európa predstihuje Ameriku v troch kľúčových ukazovateľoch dobrého života v 21. storočí: o štyri roky dlhšia dĺžka života, vyššie pociťované šťastie a menej ako polovica emisií uhlíka na osobu. A to všetko pri oveľa nižšom pomere dlhu k HDP.
„Žiaľ, americký sen je mŕtvy,“ vyhlásil Trump po tom, ako v roku 2015 zostúpil po zlatých eskalátoroch v Trump Tower, aby odštartoval svoju prezidentskú kandidatúru. Skúste radšej európsky sen.
© The Financial Times Limited 2025. Všetky práva vyhradené. Nesmie sa ďalej šíriť, kopírovať ani nijako upravovať. Za poskytnutie tohto prekladu je zodpovedný výlučne Ringier Slovakia Media. Spoločnosť Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.